TÉVHITEK eloszlatása

Az erőszakmentesség 6 alapszabálya

(A fordítás az alábbi cikk rövidített verziója)

Az erőszakmentesség lehet biztonságos, hatékony, és tartós módszer az igazságtalaság legküzdésében, de mint minden más tudomány esetében, ehhez is tudás, bátorság és elhatározás szükséges. 

Alábbi 6 alapelv azon a hiten alapszik, hogy minden élet egy nagy összetartozó egésznek a része, és hogy ha megértjük a valódi szükségleteinket, többé nem fogunk versengeni egymással. Martin Luther King szerint, “Soha nem lehetek az az önmagam, aki lehetnék, amíg te nem leszel az, aki lehetnél. És te sem lehetsz addig az az önmagad, aki lehetnél, amíg én nem válok azzá az önmagammá, aki lehetnék.”


forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Nonviolent_resistance#/media/File:Vietnamdem.jpg

Nem mások ellen vagyunk, hanem csak az ellen, amit tesznek.
Az eszköz meghatározza a kimenetelt; erőszakból végső soron semmi jó nem származhat. 

1. Tisztelj mindenkit – magadat is beleértve.


Minél inkább tisztelünk másokat, annál hatékonyabban vagyunk képesek meggyőzni őket a változás érdekében. Soha ne használd eszközödként a lealázást/ megszégyenítést – ill. soha ne fogadj el mástól se ilyet, mivel ez mindenkit csak leértékel. Emlékezz arra, hogy senki nem képes leértékelni téged az engedélyed nélkül. A kapcsolatok meggyógyítása az erőszakmentesség valódi sikere, olyasmi, amit az erőszak soha nem képes elérni.

2. Mindig alkalmazz konstruktív/építő alternatívákat.

Ahogy Buckminster Fuller mondta, “Soha nem fogod megváltoztatni a dolgokat azzal, hogy nekimész a jelen valóságnak. Ahhoz, hogy megváltoztassunk valamit, új modellt kell építeni, ami mellett a régi modell elavult lesz.” Jól bevált gyakorlat Gandhi nyomán az, hogy: légy konstruktív, amikor csak lehetséges, és obstruktív (azaz gátló), amikor szükséges.

3. Hosszútávban gondolkodj.

Nincs hatalmunk a tetteink eredményei felett, azonban megválaszthatjuk az eszközöket, amiket felhasználunk, de még az érzelmeinket és elménk állapotait is. Álljon itt egy kézenfekvő formula: Az erőszak néha “győz”, bár sosem hatékony valójában (pl. a dolgok, vagy kapcsolatok működőképessége terén). Az erőszakmentesség néha “győz”, de mindig működőképes.

4. Keresd a win-win megoldásokat.

“Az erőszakmentesség által elkerüljük annak lehetőségét, hogy a győztesek pszichológiáját magunkra vegyük.” A “győztesek pszichológiája” az ősrégi velem-vagy-ellenem dinamikája, de az erőszakmentes személy az életet “együtt-fejlődésként” fogja fel, mégpedig egy szeretetteljesebb közösség irányába haladva, ahol mindenki kivirágozhat. Egy-egy győzelem feletti kárörvendezés valójában elherdálja a nehezen elnyert nyereségeket.

5. Óvatosan bánj a hatalommal.

Van olyan, hogy muszáj élnünk a kényszerítés formáival. Pl. amikor egy diktátor nem hajlandó távozni, olyankor muszáj azonnal cselekedni annak érdekében, hogy véget vessünk a rengeteg emberi szenvedésnek, amit a hatalmával visszaélő ember okozott. Mégis, stratégiai gondolkodásra és erőszakmentes törődésre van szükség ahhoz is, hogy az ilyen kényszert helyesen tudjuk alkalmazni. Ám amikor a helyzet megengedi, a türelem és a meggyőzés, valamint a kitartás erejét hasznosítjuk ahelyett, hogy szenvedést okoznánk, vagy azt növelnénk. A meggyőzés által elért változások tartósak: ha egyszer valaki meg lett győzve, az úgy is marad, míg az, akit kényszerítettek, csak az alkalmat lesi, hogy mikor állhat bosszút.

6. Tartsunk igényt az örökségünkre. 

Mindig tartsd szem előtt, hogy amíg bátran, határozottan és egyenes/világos stratégiával használod az erőszakmentességet, több, mint valószínű, hogy sikerrel jársz: nyerj, vagy veszíts, akkor is kiveszed a részedet az emberi kapcsolatok nagy átalakításában, amitől a jövőnk függ.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.